Ur. 6 marca 1933 r. w Jabłonce
Zm. 17 maja 2011 r. w Jabłonce
Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Ukończył studia wyższe i uzyskał tytuł magistra filologii polskiej. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Zubrzycy Górnej, wieloletni nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Jabłonce. Członek Orawskiego Klubu Literackiego. Wieloletni juror Konkurs Literackiego im. Piotra Borowego. Odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Współpracował z wieloma czasopismami: Podhalanka, Ziemia Orawska, Orawa, Moja Orawa, Fujok Babiogórski, Rocznik Orawski, Hale i Dziedziny. Jego publikacje mają dużą wartość historyczną i literacką.
Fragment:
Z dziejów poczty w Jabłonce
Nie sposób sobie dziś wyobrazić życia bez poczty. Na co dzień korzystamy z usług tej instytucji i pracy ludzi zwanych potocznie pocztowcami. To dzięki poczcie utrzymujemy osobiste kontakty z ludźmi nam bliskimi, zamieszkałymi w innych miejscowościach naszego kraju i za granicą. Niebagatelne są też kontakty z rożnego typu urzędami i instytucjami. Już nie moglibyśmy sobie wyobrazić normalnie funkcjonującego społeczeństwa bez poczty. Jakie były początki tej instytucji na Orawie? Z zapisów zachowanych w archiwum rodzinnym Dziubkow wynikaj że za dwa lata (w 1996!) poczta w Jabłonce będzie uroczyście obchodzić 160 rocznicę swego powstania. Jest to niemały okres czas, jak na nasze orawskie uwarunkowania historyczne (stosunkowo pożnę osadnictwo Górnej Orawy górzysty teren wiejski). Organizatorem i pierwszym kierownikiem poczty w Jabłonce był Wincenty Jabłoński Guziak urodzony 19 lipca 1804 roku w Jabłonce na Guzowce.